Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děčín slaví 725 let od první písemné zmínky

23. 11. 2008

„Po datu jsme začali pátrat spíše náhodou. Jedna z obyvatelek města mi totiž přinesla pamětní dřevěné srdíčko z roku 1956, kde bylo vyryto, že Děčín oslavil 700 let. To by znamenalo, že jsme před dvěma lety propásli výročí 750 let. Oslovil jsem proto odborníky, aby vše prověřili,“ vysvětluje počátky pátrání primátor Vladislav Raška.

Historici se shodli, že rok 1256, který byl podle pamětního srdíčka rokem založení města, je naprostý nesmysl.

„Bylo nám řečeno, že území dnešního Děčína bylo osídleno už od pravěku a přesný rok, kdy bylo založeno město jako takové, není možné dohledat,“ říká primátor Raška. Datum založení nezná většina českých měst, protože takto staré dokumenty se nedochovaly. Obvykle proto oslavují první písemnou zmínku o tom, že město existuje.

Historici našli v dokumentech jako klíčový rok 1128. Ovšem v listině se hovoří pouze o hradu Děčín a ne o městu. O tom se poprvé píše až o století a půl později v dokumentu z roku 1283.

„Listina byla sepsána v Praze 28. srpna 1283. Jan z Michalovic se vzdal rodových práv na město výměnou za nedaleký hrad Šarfenštejn (Ostrý u Františkova n.Pl.). Děčín je v listině uváděn jako Gechin,“ říká Jan Němec, ředitel Státního okresního archivu Děčín.

Číst ve starých dokumentech není vůbec snadné. Interpretovat listinu z konce 13. století si v Česku troufne jen několik lidí. V listině se doslova píše: „…villis Tuchowlicz, Hoynicz et Zerbi nec non et in civitate Gechin ac ipsarum attinenciis de iure vel de facto aliqua racione seu causa.“ Dokument je natolik starý, že není uložen na severu Čech, ale v Národním archivu v Praze. V současné době se diskutuje o možnosti nechat ho profesionálně nafotit a uveřejnit s překladem.

„Jsem rád, že se historici na datu, které bychom mohli oslavovat, shodli. Samozřejmě nechystáme teď žádné další městské slavnosti v srpnu, ani jejich přesun z května na léto. Chtěli jsme vědět, s jakým datem můžeme pracovat, protože všechna okolní města ho znají a používají například na propagačních materiálech. My jsme se rozhodli trochu zainprivizovat a 725. výročí si připomeneme během vánočních oslav na Masarykově náměstí,“ dodává primátor.   

 

zdroj: www.zpravodajdecin.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:((((((((((

(míms, 11. 4. 2013 23:05)

to jste mi moc nepomohly!!!!!!!!!!!!